Lokaty bankowe – o czym pamiętać

Lokaty

Bywają sytuacje, w których dysponujemy nagle zdobytym, dosyć pokaźnym kapitałem i chcemy odłożyć te pieniądze na nieco bardziej czarną godzinę. Opcji jest kilka. Możemy oczywiście wypłacić te pieniądze i schować pod materac lub po prostu przechowywać na swoim koncie, ale po przeanalizowaniu pewnych aspektów ludzkiej psychiki można liczyć na to, że owe środki bardzo szybko mogą z jakiegoś powodu zniknąć, roztrwonione na mniejsze lub większe, bardziej lub mniej potrzebne wydatki. W takiej sytuacji warto rozważyć to, co oferuje niemal każdy liczący się na polskim rynku bank – a więc lokaty bankowe. Wydaje się, że to jedna z najbardziej rozsądnych i najbardziej skutecznych opcji na zaoszczędzenie pieniędzy, a nawet, przy zamrożeniu nieco większej kwoty, znaczne zyskanie dodatkowej kasy. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o rozsądku i rozwadze. Należy pamiętać, że żyjemy w czasach, w których rynek usług bankowych stale się rozwija, a placówki tego typu oferują nam naprawdę wiele. Istotne jest tutaj znalezienie odpowiedniej oferty – takiej, która sprosta naszym oczekiwaniom. Faktem jest, że w ostatnich latach oprocentowanie lokat statystycznie maleje, ale nadal można znaleźć lokatę o całkiem zadowalającym oprocentowaniu – dwa lub trzy procent w skali roku jest względnie rozsądną opcją i warto kierować swoje kroki właśnie w tę stronę.

Jeśli chodzi o inne czynniki, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty odpowiedniej dla nas, to jest to także długość jej trwania. Wedle prostej zależności, lokaty bankowe trwające dłużej są dużo bardziej dla nas opłacalne, ponieważ przynoszą większe zyski od tych, które trwają na przykład trzy miesiące czy pół roku. Żeby zyski były jak największe, lokata powinna trwać powyżej roku. W takiej sytuacji, poza zaoszczędzeniem pewnej sumy oraz zamrożeniu ich na czarną godzinę, nasze konto może w miły sposób ugościć dodatkowe kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.

Zobacz także:  Oszczędzaj świadomie - Lokaty Bankowe Maj 2016

Warto wiedzieć, że w obecnych czasach możemy założyć lokatę, nie wychodząc z domu. Bardzo często wystarczy jedynie zainstalowanie aplikacji mobilnej danego banku. Zasób możliwości w tym zakresie zależy jednak od banku, który wybierzemy – nie w każdym istnieje taka opcja.