Lokata z funduszem, czyli gdzie kończą się bezpieczne zyski?

Lokata co do zasady to produkt finansowy, który ma zapewniać w miarę bezpieczny zysk. Oczywiście pomijamy tu kwestię inflacji i stóp procentowych a więc czynników, które na ten zysk mają wpływ. Niemniej zawsze ma być to produkt bezpieczny, który gwarantuje nam zabezpieczenie (z niewielkim procentem) inwestowanego przez nas kapitału. W przypadku lokat z funduszem tak niestety nie jest

Marketing robi swoje

Popularność lokat z funduszem bierze się głównie stąd, że są to oferty przedstawione nie do końca uczciwie. Owszem, bank proponuje np. 6 procent w skali roku, ale nie dodaje, że otrzymany zysk jest sumą zwrotu na lokacie i… zwrotu w papiery inwestycyjne stosownych funduszy. Oczywiście rzadko bywa tak, by Klient mógł decydować o wyborze konkretnego portfelu inwestycyjnego. Zwykle jest on zmuszony do zakupu określonego pakietu, oferowanego przez bank. Tym samym, wspomniane 6 procent uzyskamy tylko w wariancie najbardziej optymistycznym. Może się zatem zdarzyć, że na naszej inwestycji stracimy.

Brak bezpieczeństwa kapitału

Istotną wadą tego typu ofert jest brak całkowitego bezpieczeństwa naszego kapitału. Owszem, inwestujemy określoną sumę na wspomniane już wcześniej 6 procent, ale jednocześnie musimy zainwestować (np. dwukrotność tej kwoty) na fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że w najbardziej pesymistycznym wariancie możemy stracić nawet 5 procent wartości środków w skali roku, zależnie od rentowności wspomnianego funduszu. Oczywiście Klient ma prawo do umorzenia tych aktywów, ale niestety wiąże się to z utratą oprocentowania, w tym też wspomnianch 6 procent na lokacie terminowej.

Kontrowersje…

Oczywiście każdy ma prawo inwestować w co chce. Lokata z funduszem może być bardzo opłacalną propozycją dla inwestora, zwłaszcza jeśli rentowność funduszu będzie odpowiednio wysoka. Należy jednak pamiętać, że obowiązkiem oferenta jest poinformowanie zainteresowanych osób (czyli inwestorów) o ewentualnym ryzyku związanym z utratą kapitału. Nie można reklamować lokat z funduszem jako metody na skuteczne zabezpieczenie kapitału, ponieważ wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem inwestycyjnym. Widać to zresztą na przykładzie oprocentowania, które – przynajmniej w teorii – jest zdecydowanie wyższe, niż na tradycyjnej lokacie.

Podsumowując, lokata z funduszem jest opcją inwestycyjną, która przeznaczona jest dla bardziej świadomych inwestorów. Dlatego przed założeniem każdej lokaty warto dokładnie czytać umowę. W końcu mamy do tego prawo, jako posiadacze aktywów pieniężnych.