Dobra lokata może być naprawdę dobrym sposobem na bezpieczne inwestowanie. Musi to być jednak lokata naprawdę dobrze wybrana i trzeba zwracać uwagę na wiele istotnych parametrów, które mają znaczenie nie tylko ze względu na zysk. Oferta bankowa jest dość szeroka i w tak dużej liczbie ofert czasem trudno znaleźć ta optymalną. Dlatego też na początek warto posłużyć się pomocą, jaka jest porównywarka, czy też ranking lokat, jaki bez problemu znajdziemy w internecie.
Pod uwagę musimy wziąć różne czynniki. Oczywiście każdy z nas chce, aby lokata przynosiła jak największe zyski, dlatego też bardzo ważnym czynnikiem jest wysokość jej oprocentowania, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na wysokość odsetek, a co za tym idzie na wysokość odnoszonych zysków. Jednak lokaty mogą różnić się znacznie bardziej. Różny może być na przykład rodzaj oprocentowania, który będzie określał, jak będzie się ono zachowywać pod wpływem zmian stóp procentowych. Dość jasna jest sytuacja z oprocentowaniem stałym. W jego przypadku ustalone na początku oprocentowanie nie zmieni swojej wartości mimo zmian wysokości stóp procentowych. Z kolei oprocentowanie zmienne, jak nazwa sugeruje, takim właśnie zmianom podlega. Podwyżka stóp procentowych dla posiadających lokaty oznacza większe zyski, zaś obniżka na odwrót. Oprocentowanie stałe daje więc względną pewność co do tego, jak wysoki będzie przyszły zysk. Oprocentowanie zmienne to nieco większe ryzyko, które może się jednak opłacać. Oczywiście w tym wypadku absolutnie nie ryzykujemy samą wpłaconą kwotą. Obok oprocentowania, znaczenie ma również to, jak często następuje kapitalizacja odsetek, a im częściej, tym lepiej. Kapitalizacja polega bowiem na dopisywaniu do bazowej kwoty naliczonych odsetek. Dzięki temu większe są zyski podczas naliczania odsetek w następnym okresie. Jeśli zyski ze zwykłej lokaty nam nie wystarczają banki oferują jeszcze rozwiązanie w postaci tzw. lokaty podwójnej, bądź też strukturyzowanej. W takim wypadku środki dzielone są na dwie części: bezpieczną i inwestycyjną. Część bezpieczna jest w zasadzie inwestowana, tak, jak w przypadku każdej innej lokaty. Przez to uzyskuje się pewność zysków, ale jest on nadal niewielki. Z kolei w części inwestycyjnej, inwestowanie opiera się na wyższym ryzyku, ale dzięki temu możliwe jest osiąganie zysków nawet na poziomie kilkunastu procent w porównaniu z kilkoma w przypadku zwykłej lokaty.
Zysk jest niezwykle istotny w przypadku każdej lokaty, ale nie mniej istotne są jej inne kluczowe cechy, takie, jak na przykład czas trwania. To także pośrednio łączy się z wysokością zysków, ponieważ środki dłużej inwestowane dłużej na siebie pracują. Jednak kluczowe jest w tym kontekście również to, na jak długo możemy nasze środki zainwestować. Nie zawsze lokata długoterminowa będzie optymalnym rozwiązaniem, ponieważ jeśli będziemy musieli wybrać środki przed jej upływem, to stracimy wypracowane już odsetki, a to uczyni całe inwestowanie bezcelowym. Dlatego też w wielu przypadkach zamiast lokaty rocznej, czy dwuletniej, bezpieczniej jest zainwestować w lokatę kwartalną, półroczną, czy jeszcze krótszą. Musimy również wiedzieć, czy z dana ilością wolnych środków będziemy mogli założyć w ogóle dana lokatę. Najczęściej wymagany jest bowiem wkład minimalny o określonej wysokości. Na szczęście choć w wielu przypadkach wysokość tego wkładu wynosi kilka tysięcy, to jest też wiele lokat, gdzie jest to zaledwie kilkaset złotych. Dzięki temu nawet osoby dysponujące mniejsza ilością środków powinny bez problemu znaleźć lokatę odpowiednią dla siebie.