Kredyt hipoteczny – czym jest i jak go uzyskać?

Kredyty hipoteczne

Z pewnością każdy z nas doskonale wie co to jest kredyt hipoteczny, jednak wiele osób zadaje sobie pytanie na czym polega jego zaciągnięcie i kto może się ubiegać o ten rodzaj kredytu, a także jakie dokumenty będą nam potrzebne do jego zaciągnięcia.

Po kredyt hipoteczny sięgamy w chwili kiedy chcemy kupić mieszkanie bądź wybudować dom, ale nie wszyscy wiedzą że możemy otrzymać go również na inny cel. Obecnie jest to jeden z najatrakcyjniejszych produktów kredytowych, szczególnie jeżeli chodzi o oprocentowanie, jest ona stosunkowo niskie, charakteryzuje się również długim okresem zaciągnięcia zobowiązania.

Zgodnie z ustawa o kredycie hipotecznym ten rodzaj zobowiązania możemy otrzymać tylko w banku. I jak sama nazwa wskazuje aby go otrzymać musimy posiadać zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Kredyt hipoteczny udzielany jest na duże kwoty i na długi okres czasu w związku z tym musimy spełnić wiele dodatkowych warunków, które narzuca nam bank w którym ubiegamy się o kredyt. Mowa tu przede wszystkim o: wkładzie własnym, zdolności kredytowej, oraz dokumentach potwierdzających nasze zatrudnienie.

Nie wszyscy sa w stanie spełnić powyższe warunki, a zatem nie każdy może liczyć na kredyt hipoteczny. Banki bardzo dogłębnie i dokładnie analizują sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Mimo tego, że kredyt hipoteczny faktycznie charakteryzuje się najniższym oprocentowaniem jednak w związku z tak długim okresem spłaty zazwyczaj musimy oddać do banku nawet dwukrotność pożyczanej kwoty w postaci odsetek, marży, a także prowizji. A zatem podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego musi być ona dobrze przemyślana i dokładnie skalkulowana. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników decydujących o atrakcyjności tego produktu jak i to czy nasza sytuacja zawodowa jest naprawdę stabilna, inaczej może się okazać, że nie będzie nas stać na spłatę tego zobowiązania czego efektem może być nawet utrata zastawionej nieruchomości.

Jak sama nazwa wskazuje kredyt hipoteczny to kredyt który jest zabezpieczony hipoteką w postaci nieruchomości. Ten rodzaj kredytu jest udzielany tylko przez banki na bardzo długi okres – nawet na kilkadziesiąt lat. Kolejną cechą charakterystyczną jest rodzaj zabezpieczenia. Mimo tego że kredyt zgodnie z nazwą powinien zostać zabezpieczony hipoteką nie musi to być jedyne zabezpieczenie. Zaciągając kredyt hipoteczny deklarujemy spłatę zobowiązania, ręcząc również innym majątkiem, zarówno obecnym, jak i przyszłym.

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego najczęściej zamierzamy sfinansować kupno domu lub mieszkania, bądź wybudowania nowej nieruchomości, czy też kupna jakiejkolwiek innej nieruchomości. Mowa o kredycie hipotecznym jest tylko wtedy kiedy bank zostaje wpisany do hipoteki kupowanej nieruchomości. W sytuacji kiedy chcemy zakupić nieruchomość innego typu, na przykład lokal usługowy bądź garaż za niewielką kwotę, wówczas wystarczy zabezpieczenie w postaci naszego wynagrodzenia. W takiej sytuacji nie mamy już do czynienia z kredytem hipotecznym. Wówczas jest to produkt gotówkowy, który musimy spłacić w odpowiednim czasie. Decydując się na kredyt hipoteczny wskazujemy księgę wieczystą należącej do nas nieruchomości, następnie bank odnotowuje w odpowiednim dziale tej księgi wpis o zabezpieczeniu tym właśnie majątkiem kredytu hipotecznego. Właściciel mieszkania którego księga została obciążona zostaje zobowiązany do spłaty tego zadłużenia.