Inwestycje niewielkiego kapitału, o jakich należy wiedzieć.

Lokaty

Dość spora część Polaków może uważać, że to właśnie inwestycje są przeznaczone dla osób zamożnych. Jak przedstawia praktyka codziennego życia sprawa wygląda zdecydowanie inaczej. Da się zauważyć, że mniejsze kwoty można pomnażać w kompletnie bezpieczny sposób. Na samym początku zyski mogą nie być rewelacyjne. Z upływem czasu może się to zmienić, a kapitał będzie powiększony. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na inwestycje niedużego kapitału.

Możliwość odłożenia kwoty to na pewno szansa na bezpieczną inwestycję. Trzymając pieniądze w tzw. skarpecie lub skarbonce nie da się pomnożyć własnego zysku. W wielu sytuacjach straci się swoją uzbieraną sumę. Jak może do tego dojść? Przede wszystkim dotyczy to inflacji. To prawda, że jeśli chodzi o inwestycje to tutaj może istnieć pewne ryzyko straty. Jednak warto skoncentrować się na bezpiecznych metodach oszczędzania. W hipotetycznym założeniu, że operuję się niedużą kwotą pieniędzy warto dokonać analizy jakie formy odłożenia kapitału warto zaliczać do bezpiecznych. Warto dodać, że bez żadnego ryzyka nie warto się spodziewać wielkich sum. Chociaż i tak warto należy sobie uświadomić to, iż inwestycja bez ryzyka z niewielkich zyskiem to lepsza rzecz w odniesieniu do trzymania gotówki w skarbonce. Osoby, które są zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem gotówki, a także szukających elastycznych sposobów na inwestycje należy zdecydować się na konto oszczędnościowe. Obecnie na rynku da się znaleźć dość sporą liczbę ofert. W celu założenia takiego konta niezbędne może okazać się to, aby być w posiadaniu własnego rachunku osobistego konkretnego banku. Dodatkowa rzecz jaka powinna być spełniona to wykonywanie odpowiednich operacji na koncie, m.in. transakcje bezgotówkowe, wpłaty na konto. Jeśli chodzi o oprocentowanie jej wynik całoroczny jest zmienny. Kapitalizacja odsetek następuje po miesiącu. Warto powiedzieć o tym, że najlepsze konta oszczędnościowe w skali roku będą proponować 3 lub 4%. Duża korzyść jaką należy zaliczać do takiego sposobu inwestycji jest swoboda korzystania ze środków bez straty zgromadzonych odsetek. Alternatywa dla konta oszczędnościowego jest z pewnością lokata. Na rynku można się spotkać z dość sporą liczbą ofert. Porównując je z kontem oszczędnościowym nie istnieje szansa na korzystanie z pieniędzy. W przypadku zerwaniu lokaty praktycznie zawsze dojdzie do utraty zgromadzonych odsetek. Po wybraniu oprocentowania należy pamiętać o tym, aby nie zapominać o podatku Belka. W przypadku lokat ona także obowiązuje. Jeśli chodzi o ofertę banków można odnaleźć również lokaty strukturyzowane. To opcja dla osób chcących podjąć ryzyko przynajmniej w pewnym stopniu. Z pewnością taki produkt może zagwarantować zysk jako zwrot całości bądź tylko określona cześć zysku. Wpłacona kwota zostanie podzielona na pół. Jedna część zostanie ulokowana w sposób kompletnie bezpieczny, a kolejna to inwestycja coś bardziej ryzykownego inwestycje m.in. opcje.

Zobacz także:  Jest lokata bankowa jest i dojrzałe oszczędzanie

W Polsce lokata jak i konto oszczędnościowe to na pewno interesująca alternatywa chcąc zdecydować się na bezpieczne pomnożenie kapitału. Oprócz tych dwóch opcji należy powiedzieć o innych. Z pewnością następna alternatywa to oczywiście fundusze. Istnieją dwa rozgałęzienia, obligacji oraz rynku pieniężnego. Do inwestycji alternatywnych należy zaliczać Forex. Inna opcja to także Social Lending. Polega to na pożyczkach pozabankowych. Chcąc wybrać najlepszy sposób inwestycji warto zapoznać się bliżej z poszczególnym regulaminem obowiązującym w instytucji.