Czy warto oszczędzać na lokacie?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy w ogóle warto oszczędzać? Z pewnością tak. I tak naprawdę każdy chyba z nas zgodzi się, że oszczędzanie na przyszłość jest wręcz konieczne. Nie tylko wtedy, jeśli mamy w planach kupienie czegoś większego, wybudowanie domu czy wyjazd na wakacje. Oszczędzanie ważne jest również wtedy, gdy po prostu myślimy o tym, że w przyszłości może spotkać nas nieco cięższy okres, któremu będziemy musieli sprostać. Nawet leczenie zębów u naszych dzieci może okazać się dość kosztowną sprawą. Dobrze jest więc posiadać pewną kwotę, którą w razie czego będziemy mogli przeznaczyć właśnie na taki cel.

Mam już pieniądze – co dalej?

Gdy po jakimś czasie uda się nam już uzbierać pewną kwotę, pewnie zastanowimy się – a może by tak ją nieco zwiększyć? Wkładanie do naszej skarbonki większych kwot czasem jest problematyczne. Możemy jednak zyskać na naszym kapitale wcale nie zwiększając kwoty, którą co jakiś czas odkładamy. Wystarczy przyjrzeć się lokatom bankowym.

Lokaty bankowe są niezwykle bezpiecznym i pewnym sposobem zarówno na to, by zabezpieczyć się przed inflacją, jak i na zwiększenie naszych zasobów finansowych bez odmawiania sobie kolejnych przyjemności. Wystarczy przejrzeć oferty banków i zwrócić uwagę, która z nich najbardziej przypada nam do gustu. Jeśli odkładamy na cel oddalony w czasie – możemy pieniądze włożyć na kilka lat. Wówczas czeka nas większy zysk. Jeśli zaś nie wiemy na co i kiedy będziemy potrzebowali pieniędzy – możemy włożyć je na krótszy czas. Dzięki temu nie ryzykujemy utraty odsetek lub ich części, gdybyśmy potrzebowali wcześniej wyjąć pieniądze – wystarczy odpowiednio obliczyć sobie czas, na jaki jesteśmy w stanie zamrozić nasze środki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Lokata bankowa to naprawdę bezpieczna i pewna inwestycja finansowa, która z pewnością zaprocentuje. Po określonym czasie bank wyda nam pieniądze włożone na początku, doliczając do nich odsetki, które w tym czasie narosły. Jeśli wybierzemy ofertę banku z częstszą kapitalizacją – zyskamy na wszystkim jeszcze bardziej, gdyż bank częściej będzie doliczał rosnące odsetki do początkowej kwoty. Warto też przyjrzeć się lokatom progresywnym, do których w każdym momencie możemy dopłacić kolejną kwotę – na przykład, gdy w pracy otrzymamy premię. Jeśli zaś dysponujemy naprawdę sporymi finansami – najlepszym wyjściem jest tak zwana lokata negocjowana. Wówczas możemy indywidualnie próbować ustalić warunki umowy z bankiem. Dzięki temu z pewnością lokata będzie bardziej opłacalna, niż gdybyśmy skorzystali z takiej, jak większość klientów banku.