Czy naprawdę warto jest oszczędzać?

Lokaty

Gdy byliśmy młodsi, nasi rodzice często starali się nam wpoić pewne wartości i wzorce zachowań. Siłą rzeczy, buntując się, odrzucaliśmy je, uznając za nieistotne, lub tak odległe, że nie warto poświęcać im uwagi. Tak było między innymi z oszczędzaniem i myśleniem o przyszłości. Młody człowiek nie myśli o przyszłości, myśli raczej o tym, co teraz, co za chwilę. Dalekosiężne plany są mu przeważnie bardzo obce, nie zaprząta nimi swoich myśli. Potem mijają lata, jesteśmy w wieku, w którym myślimy o założeniu rodziny, o naszych dzieciach. Wtedy właśnie zaczyna do nas docierać, jak bardzo istotne były rady naszych rodziców i jak bardzo są nam teraz przydatne. Zaczynamy myśleć o przyszłości. Chcemy zacząć oszczędzać.

Ale jak się tym zająć?

Sposobów oszczędzania i pomnażania majątku jest naprawdę wiele. Wszystko jednak oczywiście, zawsze „zależy”. Zależy od naszych oczekiwań, zależy od naszego kapitału i wielu innych czynników. Jeśli jednak już myślimy o tym, że powinniśmy zacząć oszczędzać – najpewniej mamy już jakiś pomysł na to, czego oczekujemy. Wiemy też, ile mamy pieniędzy. To ułatwi nam odpowiedni wybór lokaty bankowej, która jest najpewniejszym sposobem oszczędzania i daje nam pewność, że zarobek choć nie ogromny, to jednak z pewnością nas spotka. Pozostaje tylko zastanowić się nad tym, jaka lokata jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Wybór lokaty dla majętnych.

Jeśli jesteś osobą, której udało się zebrać pewien spory kapitał – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Takie osoby mają zdecydowanie lepsze warunki jeśli chodzi o zakładanie lokaty. Jeśli posiadamy sporą kwotę, zarobioną na przykład na własnej firmie, możemy zadbać o przyszłość swoją i swoich dzieci w dość prosty sposób. Wystarczy udać się do banku i porozmawiać o tak zwanej lokacie negocjowanej. To rodzaj lokaty, w którym negocjujemy z bankiem całość warunków umowy. Oczywistym jest więc, że zyskać na niej możemy sporo więcej, niż na klasycznej lokacie, dostępnej każdemu. Możemy więc liczyć na częstszą kapitalizację, większy procent i większą jeszcze pewność. Czy oznacza to, że zwykłe osoby nie powinny zakładać lokat?

Zobacz także:  Lokaty bankowe - o czym pamiętać

Lokata jest dla każdego.

Oczywiście, że nie. Lokaty bankowe są dobrym narzędziem właściwie dla każdego, bez względu na to, jak wiele pieniędzy zarabia i jak duży kapitał udało mu się odłożyć. Każda kwota generować będzie zysk, a więc pieniądze nie będą bezczynnie leżeć w sejfie czy skarpecie, a będą na siebie zarabiać. W każdym możliwym wypadku jest to zdecydowanie lepsze podejście do finansów. Jest jednak kilka punktów, na które zwrócić uwagę powinien każdy, kto chce założyć lokatę oszczędnościową. Przede wszystkim patrzmy na to, jaki procent jest na danej lokacie. Im jest on wyższy, tym lepiej. Lepiej też oczywiście, jeśli kapitalizacja odsetek następuje jak najczęściej. Musimy też dobrze zastanowić się nad tym, czy lepsza jest dla nas lokata długo czy krótkoterminowa. Od tego zależeć będzie, jak szybko będziemy mogli odzyskać nasze pieniądze, powiększone o procent zarobiony na lokacie. Tak czy siak, lokata zawsze będzie lepszym wyjściem niż brak jakiegokolwiek działania podjętego z użyciem naszej wolnej gotówki. Warto to przemyśleć.