Nie wszyscy sa w stanie spełnić powyższe warunki, a zatem nie każdy może liczyć na kredyt hipoteczny. Banki bardzo dogłębnie i dokładnie analizują sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Mimo tego, że kredyt hipoteczny faktycznie charakteryzuje się najniższym oprocentowaniem jednak w związku z tak długim okresem spłaty zazwyczaj musimy oddać do banku nawet dwukrotność pożyczanej kwoty w postaci odsetek, marży, a także prowizji. A zatem podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego musi być ona dobrze przemyślana i dokładnie skalkulowana. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników decydujących o atrakcyjności tego produktu jak i to czy nasza sytuacja zawodowa jest naprawdę stabilna, inaczej może się okazać, że nie będzie nas stać na spłatę tego zobowiązania czego efektem może być nawet utrata zastawionej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – definicja

Jak sama nazwa wskazuje kredyt hipoteczny to kredyt który jest zabezpieczony hipoteką w postaci nieruchomości. Ten rodzaj kredytu jest udzielany tylko przez banki na bardzo długi okres – nawet na kilkadziesiąt lat. Kolejną cechą charakterystyczną jest rodzaj zabezpieczenia. Mimo tego że kredyt zgodnie z nazwą powinien zostać zabezpieczony hipoteką nie musi to być jedyne zabezpieczenie. Zaciągając kredyt hipoteczny deklarujemy spłatę zobowiązania, ręcząc również innym majątkiem, zarówno obecnym, jak i przyszłym.

Co to jest kredyt hipoteczny ?

Zastanawiając się nad zaciągnięciem kredytu hipotecznego najczęściej zamierzamy sfinansować kupno domu lub mieszkania, bądź wybudowania nowej nieruchomości, czy też kupna jakiejkolwiek innej nieruchomości. Mowa o kredycie hipotecznym jest tylko wtedy kiedy bank zostaje wpisany do hipoteki kupowanej nieruchomości. W sytuacji kiedy chcemy zakupić nieruchomość innego typu, na przykład lokal usługowy bądź garaż za niewielką kwotę, wówczas wystarczy zabezpieczenie w postaci naszego wynagrodzenia. W takiej sytuacji nie mamy już do czynienia z kredytem hipotecznym. Wówczas jest to produkt gotówkowy, który musimy spłacić w odpowiednim czasie. Decydując się na kredyt hipoteczny wskazujemy księgę wieczystą należącej do nas nieruchomości, następnie bank odnotowuje w odpowiednim dziale tej księgi wpis o zabezpieczeniu tym właśnie majątkiem kredytu hipotecznego. Właściciel mieszkania którego księga została obciążona zostaje zobowiązany do spłaty tego zadłużenia.