Z pewnością trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kredyty gotówkowe występują zasadniczo w dwóch odmianach. Należą do nich:

  • kredyty gotówkowe na określony cel
  • kredyty gotówkowe na dowolny cel

Pierwszy typ kredytu gotówkowego wiąże się z tym, że umowa z bankiem ogranicza nas w zakresie wykorzystania środków. Nie możemy wydać pieniędzy w sposób dowolny – trzeba trzymać się ustaleń z instytucją bankową. Mamy więc wyznaczone przedsięwzięcie do realizacji. Z kolei drugi rodzaj kredytu gotówkowego daje nam pełną swobodę – nie musimy się tłumaczyć, na co są nam potrzebne środki i nikogo w zasadzie nie interesuje, na co je spożytkujemy. Samo to kryterium nie powinno być jednak decydujące – jeśli wiemy już, że potrzebujemy pieniędzy, na przykład, na remont, wówczas możemy poszukiwać zarówno kredytów gotówkowych na dowolny cel, jak i tych, które mają cel określony w postaci właśnie wspomnianego wcześniej remontu. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru propozycji powinna być podyktowana pozostałymi czynnikami, które składają się na całościowy obraz poziomu atrakcyjności konkretnej oferty w odniesieniu do naszego przypadku.

Istnieje bardzo wiele elementów, które mają przełożenie na całościowy obraz oferty. Wśród nich wymienić można całkowite koszty zobowiązania, okres kredytowania, wysokość rat, a także zagadnienia związane z naszym budżetem i szeroko rozumianą wypłacalnością. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego musimy poświęcić czas na analizę wszystkich okoliczności, które mogą być istotne w sprawie.