Podstawową zaletą jaką posiada kredyt gotówkowy jest fakt, że można z niego korzystać w dowolny sposób, jeśli spełnia się warunki określone przez bank. W dużej mierze to klient ma wpływ na to jak będzie kształtować się rata kredytu, a przecież niska rata jest priorytetem w wyborze oferty. Zazwyczaj banki oferują preferencyjne warunki swoim stałym klientom i warto z tego korzystać.

Jak dopasować kredyt gotówkowy do swoich potrzeb?

Wybierając ofertę jednego z banków, tak jak wspomniano, nie należy tylko i wyłącznie kierować się wysokością oprocentowania. Oprocentowanie kredytu ma znaczenie, ale na łączną wysokość zadłużenia ma wpływ także rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RSSO). Warto poświęcić czas i porównać wysokość RSSO w poszczególnych bankach, gdyż od jej wysokości w dużej mierze zależy cały koszt kredytu gotówkowego, który musi ponieść klient. Mieści się w niej nie tylko wspomniane oprocentowanie nominalne, ale także prowizja banku, czy opłata przygotowawcza.

Na stronach internetowych można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory kredytowe, które mogą być pomocne w obliczeniu całościowych kosztów kredytu. Warto jednak pamiętać, że banki, zgodnie z obowiązującym prawem bankowym są zobowiązane do przedstawienia zainteresowanym osobom informacji o całkowitym koszcie zadłużenia. Nawet jeśli w ofercie banku nie ma informacji o RSSO, bank na wniosek zainteresowanej osoby ma obowiązek ją udostępnić.

Okres kredytowania i promocyjne oferty – to warto wiedzieć

Wybierając kredyt gotówkowy należy także pamiętać, że o wysokości raty, że w dużej mierze decyduje okres kredytowania. Dłuższy okres to niska rata, jednak wyższe oprocentowanie, co w konsekwencji powoduje wzrost całościowych kosztów dla kredytobiorcy. Podejmując decyzje warto przede wszystkim wziąć pod uwagę możliwości swojego budżetu, który nie zawsze jest w stanie udźwignąć wysokiej raty. Tym bardziej, że nigdy nie ma możliwości przewidzenia ewentualnych okoliczności czy sytuacji, które mogą mieć wpływ na kondycję finansów gospodarstwa domowego.

W ostatnim czasie wiele banków reklamuje swoje produkty oferując różnego rodzaju promocyjne oferty, które de facto z bardziej korzystnymi warunkami kredytu gotówkowego nie mają nic wspólnego. Bardzo często bowiem zdarza się, że teoretycznie niższe oprocentowanie oznacza maksymalnie niską kwotę kredytu i bardzo krótki okres spłaty, a inne parametry są bardzo niekorzystne. Dlatego bardzo ważne jest porównanie ofert lub skorzystanie z pomocy doradcy, który pomoże wybrać najbardziej korzystną ofertę kredytu gotówkowego.